-

"labirinte" meninink(i)ų knygos ir leidiniai
"labirinte" meninink(i)ų knygos ir leidiniai
Pradžia: 2024-06-28 17:00
Pabaiga: 2024-09-29 18:00



Internetinis adresas
Facebook įvykis

Paroda  labirinte meninink(i)ų knygos ir leidiniai.

Paroda labirinte – tai kuratorės Marijos Repšytės įkurtos skaityklos/knygyno „12:15 Reading Room“ idėjų ir meno kūrinių – knygų per(si)kėlimas į Nacionalinį M. K. Čiurlionio dailės muziejų. Dauguma knygų, rodomų parodoje, galima skaityti, vartyti ir net įsigyti Vilniuje esančioje erdvėje. Parodoje bus stengiamasi atskleisti menininkų knygų kūrimą Lietuvoje, pristatant kelionę laike atspindinčius menininkų knygų pavyzdžius tarptautiniame menininkų knygų kontekste. 

Parodoje eksponuojamos vienetinės menininkų knygos, saugomos Grafikos kabinete, Vilniaus universiteto bibliotekoje, arba knygos, siekiančios 5000 kopijų tiražą kaip prancūzų menininkės Sophie Calle ne vienerius metus vykdomas tyrimas apie aklumą ir aklųjų grožio supratimą. Knygos Taro kortų formate, interaktyvūs plakatai, kolaboratyviniai projektai – žurnalų, laikraščių ar atviručių pavidalu – permąstantys dabartį, problemas, realijas ar įmanomus ateities scenarijus. Koliažinės, klijuotinės knygos, riso spauda, meniniai tyrimai fotoalbume, muzika ir garsas skirtingų menininkų leidiniuose, menininko ir jo vaiko piešta kartu knyga, ar leidiniai, fiksuojantys laikrodžius, fontanus, žmonių architektūras bitėms.

Sakoma, kad labirinte vaikščioja vaizduotė, o susitikti su ja reiškia žiūrėti į dalykus, kurių iki galo nesupranti. Vaizduotė keičia prielaidas, perkuria status quo, sujungia nesusijusius dalykus ir visada leidžia manyti, kad gyvenimas gali būti kitoks. Kaip Juozo Laivio knygoje – Meno idėja greitkelyje A1 Vilnius-Kaunas. Lietuva – idėjos ateities miestui ar Donato Jankausko (Duonio) „Marčiurlionis“, nors šis darbas pradėtas kurti 1999 m., būtent šiame muziejuje rodomas pirmą kartą, devynios knygos, kurios sąveikauja ir permąsto mūsų genijaus M. K. Čiurlionio kūrybą, leidžia kitaip pažinti visų žinomą ir išmoktą menininką, įsivaizduoti ir permąstyti kartu su Donatu Jankausku, arba netgi su Čiurlioniu.

Menininkai dalyvaujantys parodoje: 

Donatas Jankauskas (Duonis), Dovilė Šimonytė, Mariana Castillo Deball, Vincas Kisarauskas, Club Donny žurnalas (Samira Ben Laloua, Frankas Bruggemanas ir Ernstas van der Hoevenas), Elena Narbutaitė, Deimantas Narkevičius, Sophie Calle, Goda Palekaitė, Mindaugas Navakas, Ignacy Radtke, Aleksas Andriuškevičius, Francesco Paleari, Francesco Villa, Mahmoudas Khaledas, Juozas Laivys, Florian Bräunlich, Katja Mater, brossura | manual of pirate languages (Dimitra Ioannou, Yiannis I. Andronikidis), Sophie Artz, Linas Jablonskis, Yorgos Sapountzis, Nežinomas menininkas, Žibuntas Mikšys, Raineris Mordmülleris, Pierreas Migaux, Ieva Maslinskaitė, Apian, Viktorija Rybakova, Sayo Senoo

Parodą lydės pasivaikščiojimai ir pokalbiai su parodos kuratore Marija Repšyte, kurių metu bus atverčiamos knygos parodoje. Taip pat svečių renginiai, pristatantys menininkų knygas, eksponuojamas parodoje.

Marija Repšytė, žodžiuose, parodose ir jų architektūrose „funkcionuojanti“ menininkė. Po tapybos studijų Vilniaus dailės akademijoje įgijo vaizduojamųjų menų bakalauro (Willemo de Kooningo akademijoje) ir magistro (Bergeno meno ir dizaino akademijoje) laipsnius. Pastarosios kuruotos parodos: „Laikrodininkas“ su Žilvinu Landzbergu LNDM „Pamario galerijoje“ (2020) ir Jurgos Barilaitės „Linijos ir raukšlės (Gyvųjų sapnai ir mirusiųjų svajonės)“ galerijoje „Atletika“ Vilniuje (2021). Lietuvos kultūros tyrimų instituto leidžiamo žurnalo „Sphairos“ meno redaktorė ir meno / menininkų knygų leidyklos „12:15“ ir „12:15 Reading Room“ skaityklos / knygyno Vilniuje įkūrėja.

Parodos kuratorė
Marija Repšytė

Grafikos dizainas
Jonas Vaikšnoras

Koordinatorė
Violeta Karmalavičienė